
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 150 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky Diodes & Rectifiers |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 365 mV |
| Reverse Recovery Time | 41 ns |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 20 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Reverse Current | 250 µA |
| Recovery Time | 41 ns |
Stock: 3112
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32573
Ext.Price$0.32573
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32573 | $0.32573 |
| 10 | $0.21800 | $2.18000 |
| 50 | $0.19064 | $9.53200 |
| 100 | $0.16671 | $16.67100 |
| 500 | $0.12739 | $63.69500 |
| 1000 | $0.11370 | $113.70000 |
| 3000 | $0.09063 | $271.89000 |
| 5000 | $0.08182 | $409.10000 |
| 10000 | $0.07387 | $738.70000 |
